Hoppa till sidans innehåll

Resultat I2-Cupen 2014


Här presenteras nuvarande ställning i I2-Cupen för år 2014 samt resultaten från varje deltävling.

  • Totalställning: Herr | Dam
  • Deltävling 1 - 5km löp: Herr | Dam
  • Deltävling 2 - Duathlon: Herr | Dam
  • Deltävling 3 - Klubbmästerskap triathlon sprint: Herr | Dam
  • Deltävling 4 - Tempo cykel: Herr | Dam
  • Deltävling 5 - Sim: Herr | Dam
  • Deltävling 6 - Triathlon sprint: Herr | Dam
  • Deltävling 7 - 5km löp: Herr | Dam

Totalställning Herrar

PlatsNamnPoäng DeltävlingTotalpoäng
1234567
1 Henrik Hjalmarsson   320 340 380 380   180 1600
2 Claes Hallquist 220 260 260 280 280   240 1540
3 Jan Lindell 260   140 320   380 220 1320
4 Andreas Forsberg 300   300   340   320 1260
5 Håkan Bylerius     220 360   340 280 1200
6 Fredrik Weng     320   400 400   1120
7 Tobias Wallin 360 380         360 1100
8 Glenn Zettervall     400 340     300 1040
9 Claes Frisk 240 240 20 120     260 880
10 Erik Sandgren 400           400 800
11 Erik Gjein   280 180   320     780
12 Petter Möller 380       360     740
13 Lars Ekblom 320 360           680
14 Christian Nilsson 160 300 200         660
15 Mikael Holmberg     20 220 40 360   640
16 Per Pettersson     380   240     620
17 Bengt Göthlin     60     300 200 560
18 Rolf Harju 140   120   300     560
19 Johan Öfverberg 120     300     120 540
20 Sven-Erik Tellebo     40 260 60   160 520
21 Bosse Persson 100     100 20 220 70 510
22 Johannes Forsberg     280   220     500
23 Viktor Brandt   180 20     280   480
24 Anders Wilhelmsson 280   20   120     420
25 Oskar Brandt   400           400
  Per Vall       400       400
27 Tommy Hagström 180 220           400
28 Kristoffer Nåhem   200   200       400
29 Sören Persson             380 380
30 Joacim Rangedahl     360         360
31 Henrik Sundell 340             340
  Martin Westerlind   340           340
33 Sebastian Högberg             340 340
34 Keith Söderberg 200     140       340
35 Leif Sjöström           320   320
36 Henrik Ankarsund     20 80 20 180   300
37 Tobias Zätterman         260     260
  Robert Johansson           260   260
39 Jörgen Eriksson 80   20   160     260
40 Christopher Joandén     240         240
  Richard Morén       240       240
  Jonas Brandt           240   240
43 Andreas Ottosson 60     160       220
44 Anders Engström         200     200
  Per-Eric Haraldsson           200   200
46 Anders Jonsson     100   100     200
47 Magnus Resare       180       180
  Christoffer Joandén         180     180
49 Jan Hedenström   160           160
  Magnus Segolsson     160         160
51 Alexander Lindgren     80   80     160
52 Simon Lindqvist         140     140
  Thomas Almberg             140 140
54 Ola Finell             100 100
55 Bernhard Eriksson 40   20   20     80
56 Lars Ahlin       60   DNF   60
57 Mikael Björk     20         20
  Andreas Zetterberg     20         20
  Sebastian Em     20         20
  Tomas Parklund         20     20


Totalställning Damer

PlatsNamnPoäng DeltävlingTotalpoäng
1234567
1 Erica Eriksson 400 380 360 380 320   400 2240
2 Carina Forsberg   360   360 360 400   1480
3 Rebecca Forsberg   340 280   400     1020
4 Malin Jonsson     340 340 340     1020
5 Maria Nyström 360   260   380     1000
6 Kathrin Mörtel   400 380         780
7 Ulrica Tellebo 380     320       700
  Maria Tellebo       300   380   680
9 Lena Holmgren     400         400
  Camilla Dahlström       400       400
10 Sara Jangehammar           360   360
11 Tina Forsberg           340   340
12 Caroline Sjölander     320   DNF     320
13 Linda Wall     300         300
14 Lotti Strömberg       280       280
15 Kerstin Jönsson         DNF     0
  Anna Ekegren         DNF     0

 

Deltävling 1 - 5km löpning (2014-04-11)

Herrar

Plats Namn Tid
1 Erik Sandgren 17:13
2 Petter Möller 17:37
3 Tobias Wallin 18:25
4 Henrik Sundell 18:53
5 Lars Ekblom 19:04
6 Andreas Forsberg 19:05
7 Anders Wilhelmsson 19:18
8 Jan Lindell 20:00
9 Claes Frisk 20:07
10 Claes Hallquist 20:40
11 Keith Söderberg 20:54
12 Tommy Hagström 20:59
13 Christian Nilsson 21:09
14 Rolf Harju 21:21
15 Johan Öfverberg 23:04
16 Bosse Persson 23:54
17 Jörgen Eriksson 24:37
18 Andreas Ottosson 25:50
19 Bernhard Eriksson 30:55

 

Damer

Plats Namn Tid
1 Erica Eriksson
22:04
2 Ulrica Tellebo
27:12
3 Maria Nyström
27:44

 

Deltävling 2 - Duathlon 2,2km löp + 14,6km cykel + 4,4km löp (2014-05-11)

Herrar

Plats Namn Löp1Pl löp1CykelPl cykelLöp2Pl löp2Löp2.1Löp2.2Totaltid
1 Oscar Brandt

8:07

1

26:30 2 19:11 1 10:18 8:53 53:48
2 Tobias Wallin
8:40 2 28:08 7 19:15 2 9:57 9:18 56:03
3 Lars Ekblom
8:45 3 27:37 6 20:08 3 10:23 9:45 56:30
4 Martin Westerlind 9:48
9 26:53 3 21:17 5 11:18 9:59
57:58
5 Henrik Hjalmarsson 9:47
8 25:11 1 23:04 10 12:02 11:02 58:02
6 Christian Nilsson 9:38
5 27:34 5 21:21 7 11:30
9:51
58:33
7 Erik Gjein 9:26
4 28:21 8 20:57 4 11:05 9:52
58:44
8 Claes Hallquist 9:48
9 27:25 4 21:54 8 --
--
59:07
9 Claes Frisk 9:39
6 29:36 11 21:18 6 11:22 9:56
1:00:33
10 Tommy Hagström 9:45 7 29:35 10 22:38 9 11:31 11:07 1:01:58
11 Kristoffer Nåhem 10:36 12 28:52 9 24:27 12 13:21 11:06 1:03:55
12 Viktor Brandt 10:15
11 31:25
13 23:23 11 11:50 11:33 1:05:03
13 Jan Hedenström 11:23 13 30:17
12 26:30 13 13:54 12:36 1:08:10

 

Damer

Plats Namn Löp1Pl löp1CykelPl cykelLöp2Pl löp2Löp2.1Löp2.2Totaltid
1 Kathrin Mörtel

9:46

1

27:43 1 21:51 1 11:18 10:33 59:20
2 Erica Eriksson
10:05 2 29:07 2 22:58 2 11:51 11:07 1:02:10
3 Carina Forsberg
12:06 3 29:12 3 24:20 3 12:12 12:08 1:05:38
4 Rebecca Forsberg 12:06 3 29:12 3 27:42 4 14:18 13:24 1:09:00

 

Deltävling 3 - Klubbmästerskap Triathlon Sprint (750m + 20km + 5km) (2014-06-08)

Resultaten från tävlingen hittar ni på vår vanliga resultatsida här.

 

Deltävling 4 - Tempolopp cykel 13km (2014-06-15)

Herrar

Plats Namn Tid
1 Per Vall 00:19:00
2 Henrik Hjalmarsson 00:19:40
3 Håkan Bylerius 00:20:50
4 Glenn Zettervall 00:21:04
5 Jan Lindell 00:21:09
6 Johan Öfverberg 00:21:14
7 Claes Hallquist 00:21:41
8 Sven-Erik Tellebo 00:21:45
9 Richard Morén 00:21:51
10 Mikael Holmberg 00:21:59
11 Kristoffer Nåhem 00:22:09
12 Magnus Resare 00:22:29
13 Andreas Ottosson 00:22:40
14 Keith Söderberg 00:23:06
15 Claes Frisk 00:23:52
16 Bosse Persson 00:24:46
17 Henrik Ankarsund 00:25:17
18 Lars Ahlin 00:26:09


Damer

Plats Namn Tid
1 Camilla Dahlström 00:20:37
2 Erica Eriksson 00:22:04
3 Carina Forsberg 00:22:14
4 Malin Jonsson 00:23:45
5 Ulrica Tellebo 00:24:09
6 Maria Tellebo 00:25:45
7 Lotti Strömberg 00:28:23

 

 

Deltävling 5 - Sim 1500m (2014-07-03)

Herrar

Plats Namn Tid
1 Fredrik Weng 00:18:16
2 Henrik Hjalmarsson 00:22:17
3 Petter Möller 00:22:19
4 Anders Forsberg 00:22:53
5 Erik Gjein 00:23:16
6 Rolf Harju 00:23:28
7 Claes Hallquist 00:23:30
8 Tobias Zätterman 00:24:21
9 Per Pettersson 00:24:31
10 Johannes Forsberg 00:25:02
11 Anders Engström 00:26:46
12 Christoffer Joandén 00:27:10
13 Jörgen Eriksson 00:27:35
14 Simon Lindqvist 00:28:06
15 Anders Wilhelmsson 00:28:24
16 Anders Jonsson 00:29:06
17 Alexander Lindgren 00:29:14
18 Sven-Erik Tellebo 00:29:51
19 Mikael Holmberg 00:30:27
20 Tomas Parklund 00:33:57
21 Bosse Persson 00:35:06
22 Henrik Ankarsund 00:37:12
23 Bernhard Eriksson 00:43:19


Damer

Plats Namn Tid
1 Rebecca Forsberg 00:22:15
2 Maria Nyström 00:24:23
3 Carina Forsberg 00:26:20
4 Malin Jonsson 00:27:44
5 Erica Eriksson 00:28:52
DNF Caroline Sjölander DNF
DNF Kerstin Jönsson DNF
DNF Anna Ekegren DNF
No Comp Elvira 00:22:31
No Comp Solveig 00:23:22

 

 

Deltävling 6 - Triathlon sprint Skutberget 750m+20km+5km (2014-08-02)

Vissa simmade bara 400m. För att kunna jämföra resultaten för alla så valde vi en enkel modell att addera 10minuter till de som bara simmade 400m. Rättvist eller inte går att diskutera men det känns hyfsat okej.

Herrar

Plats Namn Tid Bara 400m Totalt
1 Erik Nordlöf 01:07:13   01:07:13
2 Sören Persson 01:08:12   01:08:12
3 Fredrik Weng 01:10:54   01:10:54
4 Jan Lindell 01:11:08   01:11:08
5 Mikael Holmberg 01:13:04   01:13:04
6 Håkan Bylerius 01:13:14   01:13:14
7 Leif Sjöström 01:14:52   01:14:52
8 Bengt Göthlin 01:16:32   01:16:32
9 Gabriel Nilsson 01:17:55   01:17:55
10 Viktor Brandt 01:19:10   01:19:10
11 Robert Johansson 01:19:36   01:19:36
12 Jonas Brandt 01:21:51   01:21:51
13 Andreas Lövgren 01:24:13   01:24:13
14 Jörgen Andersson 01:24:34   01:24:34
15 Bosse Persson 01:19:28 00:10:00 01:29:28
16 Per-Eric Haraldsson 01:25:53 00:10:00 01:35:53
17 Henrik Ankarsund 01:38:42   01:38:42
18 Hans Djup 01:40:41   01:40:41
19 Albin Djup 01:40:41   01:40:41
DNF Lars Ahlin DNF   DNF
DNF Axel Danielsson DNF   DNF
DNF Magnus Resare DNF   DNF


Damer

Plats Namn Tid Bara 400m Totalt
1 Emma Bäcker 01:11:20   01:11:20
2 Carina Forsberg 01:13:46   01:13:46
3 Malin Åström 01:17:22   01:17:22
4 Anna-Karin Widmark 01:19:53   01:19:53
5 Maria Tellebo 01:21:14 00:10:00 01:31:14
6 Karin Olsson 01:22:44 00:10:00 01:32:44
7 Sara Jangehammar 01:24:25 00:10:00 01:34:25
8 Tina Forsberg 01:30:07   01:30:07

 

Deltävling 7 - 5km löpning (2014-08-31)

Herrar

Plats Namn Tid
1 Erik Sandgren 00:16:27
2 Sören Persson 00:16:32
3 Tobias Wallin 00:18:21
4 Sebastian Högberg 00:18:47
5 Andreas Forsberg 00:19:00
6 Glenn Zettervall 00:19:18
7 Håkan Bylerius 00:19:35
8 Claes Frisk 00:20:30
9 Claes Hallquist 00:20:42
10 Jan Lindell 00:20:51
11 Bengt Göthlin 00:21:02
12 Henrik Hjalmarsson 00:21:36
13 Sven-Erik Tellebo 00:22:16
14 Thomas Almberg 00:22:51
15 Johan Öfverberg 00:25:01
16 Ola Finell 00:25:16
17 Peter Jordansson 00:28:39
  Bosse Persson 00:28:39

 

Damer

Plats Namn Tid Kommentar
1 Petra Jordansson
00:22:30 Utom tävlan i I2-Cupen
2 Erica Eriksson 00:22:41  

 

logo_195px_wide

Uppdaterad: 08 JUN 2016 07:45 Skribent: Henrik Hjalmarsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
I 2 IF
Box 2104
65002 Karlstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info