Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2014


Tävlade för

Om du som medlem har deltagit i något lopp som inte finns listat nedan så kontakta gärna Henrik Hjalmarsson och berätta vilket lopp tillsammans med en länk till loppets hemsida eller resultat.

 

Innehållsförteckning

De namn som inte är länkar har antagligen inte gått av stapeln ännu.

Triathlon

Fuerte Ventura Challenge | Ironman 70.3 Mallorca | Hallsta | KM | Vättern Triathlon | Vansbro Triathlon | Västerås Triathlon | XTerra Sweden | Karlstad Triathlon | Arvika Triathlon | Vättern Challenge | Görslitet | Ironman Kalmar | Tjörn | Sala Silverman | Ironman Mallorca | Ironman Barcelona | Dubai

Simning

Vansbrosimningen | Ferlindoppet | Göta Kanalsimmet | Öresund Open Water

Cykling

Vårpremiären | Göteborgsgirot | Hjälmaren Runt | Tour de Melin | VS LVG #1 | Valmetrundan | Vänern Runt | VS LVG #2 | Siljan Runt | 2 Sjöar Runt | Tjejvättern | Halvvättern | Vätternrundan | Solstaloppet XC MTB | Cykelvasan MTB | Glafsfjorden Runt | VS LVG #4 | Karlstad XC | Selma Spa MTB | VS LVG #5 | Motlutet

Löpning

Kusinernas kamp |  Arctic Ultra | 6-timmars | Startmilen | I2-loppet | Sunne löparfest | Kileneloppet | Göteborgsvarvet | Marathonstafetten | Säffle Stadslopp | Stockholm Marathon | Woodjoggen | Sotarblixt | Karlstad Stadslopp | Borejoggen | Silverleden på 1 dag | Arvika Stadslopp | Festivalloppet | Midnattsloppet Sthlm | Lakenesjön Runt | Ultravasan | Midnattsloppet Gbg | Brunskogsloppet | Arvika Seedningslopp Gbg-varvet | Karlstad Trailrun | Tjurruset Karlstad | Stockholm Halvmarathon | Flyttloppet | Lidingöloppet

Övrigt

Solstaloppet | Vasaloppet | Frykenklassikern | Karlstad SwimRun | Utmaningen

 

** Triathlon **

Fuerte Ventura Challenge (26 april 2014)

Halv Ironman (1900m + 90km + 21,1km)
Antal deltagare: 194 (169 herrar, 26 damer), Bästa tid: herrar: 4:01:47 damer: 4:30:13

Placering
Tot/Kön/Klass 
Kön Klass Namn Sim Cykel Löp Totaltid
79/15/1 K F30-34 Lena Holmgren
36:01 3:07:03 1:31:55 5:15:00

 

Ironman 70.3 Mallorca (10maj 2014)

Halv Ironman (1900m + 90km + 21,1km)
Antal deltagare: 3529 (2821 herrar, 607 damer), Bästa tid: herrar: 3:51:38 damer: 4:18:50

Placering
Tot/Kön/Klass 
Kön Klass Delt
Klass
Namn Sim T1 Cykel T2 Löp Totaltid
2124/1786/142 M M50-54 221 Johan Öfverberg
35:51 5:24 2:57:05 3:40 2:23:47 6:05:47

 

Hallsta Triatlon (1 juni 2014)

Olympisk distans (1500m + 40km + 10km)
Antal deltagare: 143 (122 herrar, 21 damer), Bästa tid: herrar: 2:03:23 damer: 2:23:49

Placering
Tot/Kön/Klass 
Kön Klass Delt
Klass
Namn Sim Sim
pl kön
T1 Cykel Cykel
pl kön
T2 Löp Löp
pl kön
Totaltid
 14/14/6 M Motion 64 Tobias Wallin
24:33 17 1:18 1:10:02 44 0:58 41:11 6 2:18:00
33/33/11 M Motion 64 Dennis Andersson 23:19 13 2:10 1:08:51 32 0:58 47:50 46 2:23:06
85/80/34 M Motion 64 Jörgen Eriksson 26:48 41 2:04 1:13:21 78 1:26 58:10 97 2:41:47
133/115/58 M Motion 64 Magnus Resare 43:50 120 2:01 1:20:31 105 2:55 1:17:48 117 3:27:04
DNF K Motion 12 Veronica Nevrell 1:02:53 21 6:40 1:11:03 1 5:25 --- --- DNF

 

Klubbmästerskap (8 juni 2014)

Sprintdistans (750m + 20km + 5km)
Antal deltagare: 40 (31 herrar, 9 damer), Bästa tid: herrar: 1:10:37: damer: 1:12:46

Plac Dam Namn Startnr Simning Pl
sim
Cykel Pl
cykel
Efter
Cykel
Pl eft
cykel
Löp Pl
löp
Totalt
1   Glenn Zettervall 137 00:16:48 15 00:34:55 2 00:51:43 5 00:18:54 1 01:10:37
2   Per Pettersson 134 00:16:01 9 00:35:37 4 00:51:38 4 00:19:22 3 01:11:00
3   Joacim Rangedahl 106 00:14:46 2 00:35:00 3 00:49:46 3 00:21:23 11 01:11:09
4   Henrik Hjalmarsson 102 00:14:54 3 00:34:34 1 00:49:28 1 00:22:10 21 01:11:38
5   Fredrik Weng 115 00:12:57 1 00:36:43 6 00:49:40 2 00:22:49 24 01:12:29
6 1 Lena Holmgren 109 00:15:45 7 00:37:35 12 00:53:20 8 00:19:26 4 01:12:46
7   Andreas Forsberg 135 00:15:12 5 00:38:00 13 00:53:12 7 00:20:49 8 01:14:01
8   Johannes Forsberg 105 00:16:34 12 00:36:33 5 00:53:07 6 00:21:25 12 01:14:32
9   Claes Hallquist 101 00:15:12 4 00:38:32 18 00:53:44 9 00:21:13 9 01:14:57
10   Christopher Joandén 107 00:19:05 25 00:38:17 16 00:57:22 20 00:18:55 2 01:16:17
11   Håkan Bylerius 131 00:18:39 23 00:37:16 8 00:55:55 15 00:20:29 7 01:16:24
11   Christian Nilsson 111 00:16:48 14 00:38:34 20 00:55:22 13 00:21:14 10 01:16:36
13   Erik Gjein 103 00:16:23 11 00:38:36 21 00:54:59 12 00:21:49 17 01:16:48
14   Magnus Segolsson 114 00:19:47 26 00:37:34 11 00:57:21 19 00:19:51 5 01:17:12
15   Jan Lindell 113 00:16:22 10 00:38:12 15 00:54:34 11 00:22:46 23 01:17:20
16   Rolf Harju 112 00:16:00 8 00:38:23 17 00:54:23 10 00:23:10 28 01:17:33
17   Anders Jonsson 108 00:18:49 24 00:37:06 7 00:55:55 14 00:21:53 18 01:17:48
18   Alexander Lindgren 110 00:17:56 19 00:38:50 23 00:56:46 18 00:21:35 16 01:18:21
19 2 Kathrin Mörtel 126 00:18:24 21 00:37:33 10 00:55:57 16 00:22:58 26 01:18:55
20   Bengt Göthlin 129 00:17:40 18 00:41:31 28 00:59:11 23 00:21:29 14 01:20:40
21   Sven-Erik Tellebo 136 00:21:38 34 00:37:31 9 00:59:09 22 00:21:57 19 01:21:06
22   Anders Wilhelmsson 139 00:21:27 32 00:39:32 24 01:00:59 27 00:20:22 6 01:21:21
23   Jörgen Eriksson 117 00:17:58 20 00:38:36 22 00:56:34 17 00:25:01 30 01:21:35
24 3 Erica Eriksson 121 00:21:09 30 00:38:07 14 00:59:16 24 00:22:33 22 01:21:49
25 4 Malin Jonsson 104 00:18:32 22 00:41:48 29 01:00:20 26 00:22:04 20 01:22:24
26   Mikael Björk 116 00:21:01 29 00:40:34 26 01:01:35 29 00:21:32 15 01:23:07
27   Mikael Holmberg 118 00:20:05 27 00:38:32 19 00:58:37 21 00:25:18 31 01:23:55
28 5 Caroline Sjölander 132 00:17:04 16 00:44:52 34 01:01:56 31 00:22:57 25 01:24:53
29   Claes Frisk 133 00:22:19 35 00:42:25 30 01:04:44 33 00:21:25 13 01:26:09
30 6 Linda Wall 119 00:21:10 31 00:40:18 25 01:01:28 28 00:26:28 33 01:27:56
31   Viktor Brandt 127 00:21:33 33 00:43:42 32 01:05:15 34 00:23:07 27 01:28:22
32   Rebecca Forsberg 125 00:15:23 6 00:44:36 33 00:59:59 25 00:29:04 34 01:29:03
33 7 Maria Nyström 128 00:17:08 17 00:46:40 35 01:03:48 32 00:29:06 35 01:32:54
34   Andreas Zetterberg 124 00:27:42 38 00:43:25 31 01:11:07 35 00:24:46 29 01:35:53
35   Sebastian Em 123 00:24:53 36 00:46:57 36 01:11:50 36 00:25:55 32 01:37:45
36   Bernhard Eriksson 138 00:28:52 39 00:52:14 38 01:21:06 38 00:36:49 36 01:57:55
37   Henrik Ankarsund 100 00:25:49 37 00:51:19 37 01:17:08 37 00:46:50 37 02:03:58
DNF   Johan Öfverberg 130 00:20:45 28 00:40:50 27 01:01:35 30 DNF DNF DNF
DNF   Carina Forsberg 120 00:16:36 13 DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
DNF   Robert Johansson 122 DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF

 

Vättern Triathlon (28 juni 2014)

Långdistans (3000m + 120km + 30km)
Simningen skulle ursprungligen vara 4km men kortades ned till 3km på grund av läga temperaturer i vatten och luft.
Antal deltagare: 345 (290 herrar, 55 damer), Bästa tid: herrar: 5:50:18, damer: 6:55:40
Placering vid de olika momenten är klass/kön.

Plac
Tot/Kön/Klass
Kön Klass Antal
Klass
Förnamn Efternamn Simning Pl
sim
T1 Pl
T1
Cykel Pl
cykel
T2 Pl
T2
Löp Pl
löp
Totalt
1/1/1 M Senior 72 Karl-Johan Danielsson 00:39:48 2/2 00:01:34 6/6 03:05:46 3/5 00:01:32 1/2 02:04:43 2/2 05:50:18
46/1/1 K Senior 18 Lena Holmgren 00:49:07 5/7 00:02:40 10/10 03:47:17 5/7 00:03:02 10/12 02:19:16 1/1 06:55:40
71/67/1 M Motion 34 Glenn Zettervall 01:01:25 11/196 00:07:25 16/235 03:42:18 4/98 00:08:27 27/243 02:23:13 1/25 07:06:56
83/79/7 M M45-49 43 Joacim Rangedahl 00:49:26 7/58 00:05:07 21/166 03:37:25 8/69 00:04:37 19/146 02:46:33 16/130 07:13:24
92/88/36 M Senior 72 Petter Möller 00:49:19 26/55 00:04:09 53/110 03:52:15 54/159 00:08:53 64/246 02:33:56 29/68 07:15:29
96/92/37 M Senior 72 Dennis Andersson 00:50:56 29/66 00:04:11 55/114 03:38:30 36/75 00:03:28 43/89 02:47:06 44/133 07:16:33
103/99/38 M Senior 72 Johannes Forsberg 00:54:03 48/109 00:05:55 68/195 03:46:06 47/128 00:03:10 39/70 02:41:37 40/105 07:21:47
149/138/45 M Senior 72 Christopher Joandén 00:59:10 61/179 00:05:12 65/169 04:01:12 57/185 00:04:18 51/129 02:36:42 35/83 07:37:04
167/15/2 K K40-44 12 Kathrin Mörtel 00:59:58 5/30 00:04:43 3/26 03:53:59 3/12 00:03:32 3/20 02:48:23 3/16 07:42:20
171/156/35 M M35-39 46 Anders Engström 00:57:30 32/163 00:12:00 46/274 04:15:37 43/225 00:08:55 42/247 02:31:05 16/55 07:44:13
182/17/2 K K45-49 8 Carina Forsberg 00:56:07 3/20 00:04:13 3/25 03:51:47 1/10 00:02:09 1/4 03:01:51 2/24 07:49:45
187/169/39 M M35-39 46 Henrik Hjalmarsson 00:49:04 10/51 00:04:10 23/111 03:42:47 22/102 00:05:15 32/170 03:22:03 43/227 07:53:54
205/182/39 M M40-44 49 Peter Andersson 00:51:35 10/74 00:05:14 33/170 03:54:36 32/168 00:07:21 41/227 03:17:01 39/216 08:03:12
230/202/30 M M45-49 43 Mikael Björk 01:09:14 36/261 00:10:10 41/263 04:08:02 32/208 00:05:06 23/163 03:01:28 26/181 08:18:44
244/216/57 M Senior 72 Viktor Martinsson 00:53:02 41/96 00:03:44 47/92 04:21:36 64/236 00:05:05 54/161 03:19:12 57/220 08:33:51
257/33/9 K K40-44 12 Camilla Dahlström 01:09:32 12/46 00:06:14 7/36 03:46:47 2/6 00:03:17 2/17 03:44:48 12/45 08:41:07

 

Vansbro Triathlon (28 juni 2014)

Halv Ironman/Medeldistans (??km löp + 90km + 21,1km)
Simningen blev ersatt av löpning i ??km pga låg temperatur i vatten och luft.
Antal deltagare: 471 (357 herrar, 114 damer), Bästa tid: herrar: 3:59:16, damer: 4:22:39
Placering vid de olika momenten är klass/kön.

Plac
Tot/Kön/Klass
Kön Klass Antal
Klass
Förnamn Efternamn Simning Pl
sim
T1 Pl
T1
Cykel Pl
cykel
T2 Pl
T2
Löp Pl
löp
Totalt
51/49/9 M Motion 280 Tobias Zätterman 00:27:14 41/125 00:01:50 9/39 02:32:56 20/65 00:02:12 16/53 01:39:20 21/61 04:43:31
161/150/94 M Tävling 177 Tobias Wallin 00:24:46 34/47 00:02:42 74/119 02:48:10 124/237 00:02:38 55/78 01:47:00 76/133 05:05:14
163/13/4 K Motion 75 Erica Eriksson 00:29:17 9/25 00:03:27 22/45 02:39:42 1/5 00:03:14 9/20 01:50:01 8/20 05:05:39
192/178/107 M Tävling 177 Rolf Harju 00:28:55 115/201 00:03:25 112/200 02:42:38 109/182 00:04:40 124/240 01:50:42 90/166 05:10:17
199/185/76 M Motion 280 Erik Gjein 00:26:13 30/98 00:03:43 104/222 02:54:18 152/293 00:04:52 125/250 01:41:46 33/86 05:10:50
297/266/135 M Motion 280 Robert Johansson 00:32:07 186/331 00:02:02 16/55 02:51:35 135/271 00:02:54 35/97 02:04:44 162/294 05:33:20

 

Västerås Triathlon - SM (13 juli 2014)

Olympisk distans  (1500m + 40km + 10km)
Antal deltagare: 296 (233 herrar, 63 damer), Bästa tid: herrar: 1:54:42, damer: 2:09:35
Placering vid de olika momenten är i klassen.

Plac
Tot/Kön/Klass
Kön Klass Antal
Klass
Förnamn Efternamn Simning Pl
sim
T1 Cykel Pl
cykel
T2 Löp Pl
löp
Totalt
114/102/18 M Motion 93 Rolf Harju 00:28:42 6 00:01:34 01:09:18 37 00:00:53 00:46:33 32 02:27:00
129/51/14/2 K
F45-49 7 Carina
Forsberg 00:30:09 2
00:01:17 01:07:40 1
00:00:42 00:48:48 2
02:28:35
258/52/3 K
F18-19 4 Rebecca
Forsberg
00:29:44 3
00:01:42 01:30:11 4
00:00:44 01:00:09 4
03:02:27

 

XTerra Sweden (13 juli 2014)

Off-road Triathlon (1500m + 30km MTB + 10km Trailrun)
Antal deltagare: 110 (90 herrar, 20 damer), Bästa tid: herrar: 2:13:47, damer: 2:37:48

Placering
Tot/Kön/Klass
Efternamn Förnamn Klass Delt
klass
Simning T1 Cykel T2 Löpning Totalt
51/43/3 Johannes Forsberg M30-34 11 00:25:56 2:25 01:42:06 1:03 01:04:30 03:16:00

 

Arvika Triathlon (19 juli 2014)

Olympisk distans (1500m + 40km + 10km)
Antal deltagare: 21 (17 herrar, 4 damer), Bästa tid: herrar: 2:04:24, damer: 2:22:36

Placering
Tot/Kön
Efternamn Förnamn Kön Simning Pl sim
Tot/Kön
Cykel Pl cykel
Tot/Kön
Löpning Pl löp
Tot/Kön
Totalt
1/1 Karl-Johan Danielsson M 00:21:30 1/1 01:04:04 1/1 00:38:50 1/1 02:04:24
3/3 Dennis Andersson M 00:27:33 6/5 01:09:20 3/3 00:43:43 5/4 02:20:36
4/4 Petter Möller M 00:26:54 3/3 01:11:47 5/5 00:41:58 3/3 02:20:39
5/1 Lena Holmgren K 00:27:18 5/1 01:13:08 7/1 00:42:11 4/1 02:22:36
7/6 Henrik Hjalmarsson M 00:26:58 4/4 01:12:20 6/6 00:48:38 13/9 02:27:56
8/7 Anders Jonsson M 00:30:38 8/7 01:13:41 8/7 00:49:37 14/10 02:33:56
11/2 Erica Eriksson K 00:33:39 14/3 01:17:04 12/2 00:47:40 11/3 02:38:23
12/10 Anders Willhelmsson M 00:32:55 12/10 01:19:10 17/15 00:47:17 10/8 02:39:22
13/11 Christian Nilsson M 00:31:50 9/8 01:18:56 16/14 00:56:09 18/14 02:46:54
15/12 Sven-Erik Tellebo M 00:36:16 15/12 01:18:47 15/13 00:54:57 16/12 02:49:59
17/14 Jörgen Eriksson M 00:33:07 13/11 01:17:36 13/11 01:02:15 21/17 02:52:57
19/15 Thomas Parklund M 00:41:29 19/15 01:14:10 9/8 01:00:38 20/16 02:56:16

 

Sprintdistans (400m + 20km + 5km)
Antal deltagare: 49 (27 herrar, 22 damer), Bästa tid: herrar: 1:02:36, damer: 1:06:33

Placering
Tot/Kön
Efternamn Förnamn Kön Simning Pl sim
Tot/Kön
Cykel Pl cykel
Tot/Kön
Löpning Pl löp
Tot/Kön
Totalt
3/3 Zettervall Glenn M 00:09:24 3/5 00:36:15 6/5 00:19:20 3/3 01:04:59
10/9 Sundell Henrik M 00:10:10 7/13 00:38:43 10/9 00:20:26 7/6 01:09:19
21/19 Krohn Christian M 00:10:57 22/15 00:41:06 27/21 00:24:50 22/17 01:16:51
36/11 Johanna Österling Brunström K 00:12:14 32/10 00:47:00 38/12 00:26:46 32/10 01:26:00
38/12 Linda Granzell K 00:12:15 39/11 00:46:28 37/11 00:29:00 39/15 01:27:43
44/17 Monica Widen K 00:12:18 47/12 00:47:19 39/13 00:37:17 47/20 01:36:53

 

Ungdom Kortsprint (200m + 10km + 2,5km)
Antal deltagare: 1 (0 herrar, 1 damer), Bästa tid: damer: 0:35:24

Placering
Tot/Kön
Efternamn Förnamn Kön Simning Cykel Löpning Totalt
1/1 Krohn Olivia K --- --- 00:15:03 00:35:24

 

Vättern Challenge - SM/RM (19 juli 2014)

Medeldistans (1900m + 90km + 21,1km)
Antal deltagare: ??, Bästa tid: herrar: 4:02:20.8, damer: 4:31:37.5

Placering
Klass
Efternamn Förnamn Klass Delt
Klass
Simning T1
Cykel T2 Löpning Totalt
2 Kathrin Mörtel 40-44 7 34:34.7 1:51.6 2:49:09.8 1:41.1 1:40:42.1 5:05:03.6
1
Rebecca
Forsberg Junior 18-29 1 32:16.2 1:56.3
3:29:18.0 1:45.3 2:24:30.5 6:29:46.2
DNF Carina Forsberg 45-49 6           DNF

 

Kalmar Ironman (16 augusti 2014)

Ironman (3860m + 180km + 42,2km)
Antal deltagare: 2346 (??? herrar, ??? damer), Bästa tid: herrar: 8:13:01, damer: 8:56:50
Placering vid de olika momenten är bland klubbmedlemmarna endast.

Namn Klass Delt kla Plats
Klass/Kön/Tot
Sim Pl sim T1 Pl T1 Cykel Pl cyk T2 Pl T2 Löp Pl löp Totalt Kommentar
Karl-Johan Danielsson PRO 22 8/8/8 00:49:31 1 00:01:38 1 04:41:58 1 00:01:51 1 03:11:59 1 08:46:57  
Lena Holmgren PRO 10 6/7/132 01:04:59 5 00:02:34 2 05:28:36 6 00:01:57 2 03:21:06 2 09:59:12  
Dennis Andersson M18-24 39 59/311/336 01:03:52 4 00:03:00 5 05:15:53 2 00:03:11 4 04:11:18 7 10:37:14  
Håkan Bylerius M45-49 342 29/284/306 01:12:30 10 00:04:40 11 05:37:19 10 00:04:57 12 03:38:01 4 10:37:27  
Glenn Zetterwall M30-34 305 3/37/491 01:26:29 19 00:08:11 24 05:37:23 12 00:05:40 15 03:24:45 3 10:42:28  
Joacim Rangedahl M45-49 342 14/76/906 00:57:59 2 00:02:54 3 05:19:20 3 00:03:48 6 04:21:05 11 10:45:06  
Carina Forsberg F45-49 45 8/283/304 01:13:47 12 00:02:56 4 05:34:51 9 00:02:11 3 04:06:23 5 11:00:08  
Rolf Harju M45-49 342 65/550/598 01:09:44 9 00:06:26 20 05:38:26 13 00:06:05 16 04:13:34 8 11:14:15  
Peter Andersson M40-44 460 159/933/1024 01:07:48 7 00:05:16 12 05:30:39 8 00:05:26 13 04:41:44 15 11:30:53  
Anders Engström M35-39 376 77/769/838 01:13:38 11 00:05:48 14 05:24:21 4 00:07:10 19 04:43:42 16 11:34:39  
Petter Möller M25-29 175 33/328/356 01:05:02 6 00:04:28 10 06:03:46 21 00:06:45 18 04:19:36 10 11:39:37  
Johannes Forsberg M30-34 305 139/970/1071 01:08:00 8 00:03:41 6 05:37:22 11 00:03:52 8 04:47:16 18 11:40:11  
Therese Larsson F25-29 43 181/1071/1188 01:20:41 16 00:04:24 9 06:07:49 22 00:03:18 5 04:10:39 6 11:46:51  
Camilla Dahlström F40-44 59 229/925/1015 01:24:23 18 00:04:10 8 05:30:29 7 00:04:25 9 04:44:22 17 11:47:49  
Henrik Hjalmarsson M35-39 376 170/696/757 01:01:43 3 00:03:45 7 05:28:24 5 00:03:50 7 05:10:58 22 11:48:40  
Niclas Modig M40-44 460 170/723/787 01:17:27 13 00:06:43 22 05:47:21 16 00:04:27 10 04:41:31 14 11:57:29  
Anders Wilhelmsson M30-34 305 11/78/917 01:21:55 17 00:06:26 21 06:10:33 23 00:05:32 14 04:14:37 9 11:59:03  
Thomas Parklund M45-49 342 134/775/844 01:40:11 24 00:06:19 18 05:40:47 14 00:09:07 23 04:28:26 12 12:04:50  
Christopher Joandén M30-34 305 190/1133/1266 01:19:58 15 00:06:05 17 05:44:01 15 00:04:54 11 04:51:15 20 12:06:13  
Lars Ekblom M30-34 305 165/979/1080 01:31:15 22 00:05:28 13 06:03:27 20 00:07:36 21 04:31:49 13 12:19:35  
Robin Stålbro M30-34 305 271/1367/1539 01:30:23 21 00:05:58 16 05:56:13 17 00:07:55 22 04:49:39 19 12:30:08  
Jörgen Eriksson M45-49 342 194/847/926 01:19:47 14 00:06:21 19 06:01:09 19 00:06:36 17 05:17:32 23 12:51:25  
Tobias Anderberg M35-39 376 200/1290/1444 01:27:08 20 00:05:58 15 06:14:01 24 00:11:44 24 05:10:07 21 13:08:58  
Fredrik Hellström M40-44 460 341/1404/1518 01:33:55 23 00:07:54 23 06:00:36 18 00:07:36 20 05:26:18 24 13:16:19  
Henrik Ankarsund M40-44 460    
 
 
 
 
16:01:37 Missade maxtiden med 1min 37s.

 

Tjörn Triathlon (30 augusti 2014)

Medeldistans (1900m + 90km + 21,1km)
Antal deltagare: 2346 (??? herrar, ??? damer), Bästa tid: herrar: 8:13:01, damer: 8:56:50

Plats
Klass
Namn Klass Delt kla Sim Pl sim
klass
T1 Pl T1 Cykel Pl cyk T2 Pl T2 Löp Pl löp Totalt
9 Joacim Rangedahl
M45-49
33 00:31:41 4
00:02:03 6
02:30:34 8
00:02:51 24
01:46:12 17
04:53:20
12 Kathrin Mörtel F Senior 20 00:37:15 17 00:02:57 13 02:35:19 4 00:01:05 4 01:43:56 15 05:00:30
2 Erica Eriksson F Motion 54 00:39:36 3 00:03:42 13 02:35:32 1 00:01:20 4 01:42:57 5 05:03:04
53 Simon Lindqvist M Motion 279 00:39:09 97 00:05:28 215 02:40:07 66 00:02:23 119 01:37:46 46 05:04:50
84 Erik Gjein M Motion
279 00:34:37 23 00:04:08 138 02:51:29 144 00:02:58 168 01:42:15 68 05:15:25
114 Robert Johansson M Motion 279 00:36:16 43 00:02:24 18 02:41:30 74 00:01:49 57 02:00:45 194 05:22:43
132 Tobias Hjalmarsson M Motion 279 00:46:15 214 00:05:27 211 02:42:25 86 00:03:36 202 01:50:35 140 05:28:16
270 Magnus Resare M Motion 279 00:47:03 223 00:06:39 244 03:02:01 212 00:06:02 265 02:41:21 279 06:43:04
DNF Peter Andersson M40-44 46 00:33:19 6 00:03:51 36 02:37:42 30 00:03:34 42 --- --- DNF

 

Stafett Medeldistans (1900m + 90km + 21,1km)
Antal lag: 35 (16 herrar, 8 damer, 11 mixed), Bästa tid: herrar: 4:12:03, damer: 4:54:59, mixed: 4:20:34
 

Plats
Klass
Namn Klass Delt kla Sim Pl sim
klass
T1 Pl T1 Cykel Pl cyk T2 Pl T2 Löp Pl löp Totalt Kommentar
2
Joacim Rangedahl
Glenn Zettervall
Erik Sandgren
Herrar
16
00:31:41 4
00:01:17 5
02:27:39 4
00:00:39 4
01:13:09 2
04:12:40 Tävlade för Räddningstjänsten
GULD i Brand-SM

 

Sala Silverman (30 augusti 2014)

Medeldistans Motionsklass (1900m + 90km + 21,1km)
Antal deltagare: 134 (117 herrar, 17 damer), Bästa tid: herrar: 4:39:08, damer: 4:59:39

Placering
Totalt/Kön
Efternamn Förnamn Simning T1
Cykel T2 Löpning Totalt
7/7 Zätterman Tobias 31:56 1:21 2:32:47 1:07 1:42:05 4:49:15

 

Ironman Mallorca (27 september 2014)

Ironman (3860m + 180km + 42,2km)
Antal deltagare: 2554 (??? herrar, ??? damer), Bästa tid: herrar: 8:34:02, damer: 9:24:17
Placering vid de olika momenten är bland klubbmedlemmarna endast.

Namn Klass Delt kla Plats
Klass/Kön/Tot
Sim T1 Cykel T2 Löp Totalt
Dennis Andersson M18 46 8/387/415 00:58:05 00:05:19 05:27:19 00:03:50 04:00:01 10:34:34
Karl-Johan Danielsson PRO 41 DNF 00:45:30 00:02:49 05:02:43 00:03:11 --- DNF

Ironman Barcelona (5 oktober 2014) 

Ironman (3860m + 180km + 42,2km)
Antal deltagare: 2469 (2239 herrar, 230 damer), Bästa tid: herrar: 8:04:13, damer: 8:49:21
 

Namn Klass Delt kla Plats
Klass/Kön/Tot
Sim T1 Cykel T2 Löp Totalt
Lena Holmgren
PRO 33
11/11/201 01:11:01 00:02:49 05:04:05 00:00:56 03:10:06 9:28:57

 

 

** Simning **

 

Vansbrosimningen (5 juli 2014)

3km sim (detta året kortat till 1500m sim pga låg temperatur i vattnet)
Antal deltagare: 7603 (5019 herrar, 2584 damer), Bästa tid: herrar: 16:01.3 damer: 17:28.0

Placering
Tot/Kön 
Kön Namn Tid Kommentar
181/141 
M
Joacim Rangedahl
22:21.6
Tävlade för Solsta SK
208/47 K Rebecca Forsberg 22:45.1 Tävlade för KSS
382/280 M Christian Nilsson 24:51.5  
419/111 K Carina Forsberg 25:14.5  
569/157 K Karoline Sjöalander 26:20.0  
596/165 K Maria Nyström 26:31.2  
803/576 M Niclas Modig 27:48.4  
961/703 M Henrik Persson 28:47.2  
1639/1194 M Fredrik Hellström 32:02.9  
1703/1242 M Bosse Persson 32:16.6  
1924/516 K Alexandra Forsberg 33:09.0 Tävlade för KSS
2356/646 K Linda Wall 34:29.8  
2619/1881 M Robin Stålbro 35:07.6  
3679/1103 K Eva Högblad 37:22.9  

 

Ferlindoppet (26 juli 2014)

1300m open water sim
Antal deltagare: 77 (36 herrar, 41 damer), Bästa tid: herrar: 12:57 damer: 15:18

Placering
Tot/Kön 
Kön Namn Tid Kommentar
10/7
M
Claes Hallquist
17:43
 
26/15 M Mikael Holmberg 22:11  
31/13 K Dorthe Hougaard 22:33 Tävlade för Solsta SK

 

Göta kanalsimmet (2 augusti 2014)

5000m open water sim
Antal deltagare: 72 (44 herrar,28 damer), Bästa tid: herrar: 1:01:08 damer: 11:11:23

Placering
Tot/Kön 
Kön Namn Tid
23/11
M
Joacim Rangedahl
1:25:34

 

1550m open water sim
Antal deltagare: 126 (57 herrar,69 damer), Bästa tid: herrar: 19:13 damer: 18:16

Placering
Tot/Kön 
Kön Namn Tid
27/13
K
Karoline Sjölander
25:52
37/20 K Dorthe Hougaard 28:05

 

Öresund Open Water (30 augusti 2014)

800m open water sim
Antal deltagare: 30 (19 herrar,11 damer), Bästa tid: herrar: 13:39 damer: 14:04

Placering
Tot/Kön 
Kön Namn Tid
11/2
K
Dorthe Hougaard
17:59

 

** Cykling **

Vårpremiären (27 april 2014)

80km
Antal deltagare: 93, Bästa tid: herrar: 1:56:22.9 damer: 1:56:40.5

Placering
Tot/Kön 
Kön Namn Tid Kommentar
24/1 K Camilla Dahlström
1:56:40.5  
28/27 M Mikael Holmberg 1:56:41.7 Tävlade för Solsta CK
32/31 M Dennis Andersson
1:56:43.9  
34/33 M Roger Rosenberg
1:56:44.0  
40/39 M Thomas Parklund 1:56:48.1 Tävlade för Solsta CK
43/42 M Joacim Rangedahl 1:56.52.5  
45/44 M Sven-Erik Tellebo 1:56:55.3  
49/48 M Robert Johansson 2:05:16.8  
DNF M Peter Jordansson DNF  

 

Göteborgsgirot (3 maj 2014)

Stadsgirot - 70km
Antal deltagare: 1710 (366 damer, 1344 herrar), Bästa tid: herrar: ?? damer: 1:48:48

Placering
Kön 
Kön Namn Tid
3  K Camilla Dahlström
1:59:59
? M Roger Rosenberg 2:01:35
? M Robert Johansson 2:08:18

 

Hjälmaren Runt (10 maj)

Inga tider har hittats så bara deltagare listade.

153km

Placering
Kön 
Namn Tid
?  Camilla Dahlström
4:09:54
? Jörgen Eriksson
4:09:54
? Joacim Rangedahl
4:09:54
? Roger Rosenberg 4:09:54
? Sven-Erik Tellebo 4:09:54

 

Tour de Melin (15-18 maj 2014)

Träningstävling där man samlar poäng i olika spurter, backspurter, tempolopp och rent deltagande under fyra dagar och totalt dryga 30 mil. Anordnat av bland annat I2 IF, så vi tar med hela listan, även de icke-I2IF:are som var med. +1 i listan står för deltagande på middag som även det gav poäng.
Antal deltagare: 20

Placering
Totalt/Kön
Antal dagar
deltagit
Namn Klubb Totalpoäng Kommentar
1/1 4+1 Thomas Jansson
Set Sail IF 134
 
2/2 4+1 Joacim Rangedahl
I2 IF
101
 
3/3 4+1 Henrik Hjalmarsson
I2 IF 94
 
3/3 4+1 Roger Rosenberg
I2 IF 94  
5/5 4+1 Petter Möller
I2 IF 90
 
6/6 4 Jonas K
?? 74  
7/7 4+1 Johan Öfverberg
I2 IF 73  
8/1 4+1 Carina Forsberg
I2 IF 70  
9/8 4+1 Rolf Harju
I2 IF
69  
10/2 4+1 Tina Forsberg
Skoghalls CK
65  
10/9 4+1 Peter Jordansson
I2 IF 65  
12/3 3+1 Camilla Dahlström
I2 IF 62  
13/10 3 Tobias Wallin
I2 IF 59  
14/11 3 Claes Hallquist
I2 IF
52  
15/4 3+1 Sara Sundin
I2 IF 45  
16/12 2+1 Tommy Hagström
I2 IF 40  
17/13 2 Sven-Erik Tellebo
I2 IF
35  
18/14 2 Jörgen Eriksson
I2 IF 27  
19/15 2 Henrik Ankarsund
I2 IF 25  
20/16 1+1 Jan Lindell
I2 IF
24 Kraschade i slutet på första dagen och blev skadad

 

Värmlandsserien LVG #1 (20 maj 2014)

Bergstempo Sulvik - 9,63km
Antal deltagare: 8 (2 damer, 6 herrar), Bästa tid: herrar: 18:30 damer: 23:10

Placering
Totalt/Kön/Klass
Kön Division Namn Tid
6/1/1  K Div 1 Carina Forsberg
23:10

 

Valmetrundan (24-25 maj)

LVG 150km
Antal deltagare: 95 (82 herrar, 13 damer), Bästa tid: herrar: 3:57:46, damer: 4:49:06

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
10/10 
M Per Vall
3:58:47 Tävlade för Valmet AB
48/45 M Alexander Lindgren 4:59:48  
79/71 M Per-Erix Haraldsson 5:56:43 Tävlade för Herbalife
93/81 M Mats Ardbreck 6:56:38 Tävlade för MSB FF

 

MTB 45km
Antal deltagare: 128 (13 damer, 115 herrar), Bästa tid: herrar: 1:31:59 damer: 1:51:18

Placering
Totalt/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
  29/28 M Per Vall
1:53:23 Tävlade för Valmet AB

 

Combirace (LVG 70km + MTB 45km)
Antal deltagare: 26 (2 damer, 24 herrar), Bästa tid: herrar: 3:33:38 damer: 5:08:15

Placering
Totalt/Kön
Kön Namn Tid
LVG 70
Tid
MTB 45
Totaltid
20/20 
M Peter Jordansson
2:17:37 2:18:18 4:35:55
22/22 M Henrik Ankarsund 2:16:03 2:34:16 4:50:19

 

Vänern Runt (23-25 maj 2014)

LVG 58 mil på 3 dagar
Antal deltagande lag: 34, Bästa lagtid: ??

Placering
Lag Namn Tid
 3  32 - Triathleterna
Joacim Rangedahl
Camilla Dahlström
Jörgen Eriksson
Anders Engström
Sven-Erik Tellebo
m.fl.
???

 

Värmlandsserien LVG #2 (3 juni 2014)

Tempo Hammarö - ca 18km
Antal deltagare: 8 (2 damer, 6 herrar), Bästa tid: herrar: 18:30 damer: 23:10

Placering
Totalt/Kön/Klass
Kön Division Namn Tid
9/9/9 M Div 1 Joacim Rangedahl 27:44.6
10/10/10 M Div 1 Lars Gustafsson 28:56.6
12/12/1 M Div 2 Thomas Parklund 29:19.2
13/13/12 M Div 1 Glenn Zettervall 29:21.6
16/2/2 K Div 1 Camilla Dahlström 29:45.4
19/3/3
K Div 1 Carina Forsberg
31:13.2
22/19/5 M Div 2 Magnus Resare 32:16.4
25/5/5 K Div 2 Rebecca Forsberg 36:26.1

 

Två Sjöar Runt (6 juni 2014)

LVG 110km
Antal deltagare: 71 (8 damer, 63 herrar), Bästa tid: herrar: 2:49:11.9 damer: 2:57:09.6

Placering
Totalt/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
  9/1 K Camilla Dahlström
2:57:09  
9/9  M Joacim Rangedahl 2:57:09  
9/9 M Roger Rosenberg 2:57:09  
9/9 M Per Vall 2:57:09 Tävlade för Solsta CK
22/21 M Sven-Erik Tellebo 3:05:34 Tävlade för Skruvstad IK
25/24 M Lasr Gustafsson 3:16:33  
26/25 M Fredrik Weng 3:16:46  
32/31 M Mikael Holmberg 3:20:33  
32/2 K Kathrin Mörtel 3:20:33  
37/35 M Anders Engström 3:20:37  
41/38 M Henrik Hjalmarsson 3:28:56  

 

Tjejvättern (7 juni 2014)

LVG 100km
Antal deltagare: 5635, Bästa tid: 2:54:00

Placering
Namn Tid
37  Malin Linder
3:12:00
158 Ulrica Tellebo 3:35:00

 

Siljan Runt (7 juni 2014)

LVG 160km
Antal deltagare: 2235, Bästa tid: 3:43:43

Placering
Namn Tid
650  Dennis Andersson
4:47:47

LVG 120km
Antal deltagare: 953, Bästa tid: 3:09:05

Placering
Namn Tid
739  Johan Månskog
6:05:17
742 Sara Sundin
6:06:31

 

Halvvättern (8 juni 2014)

LVG 150km
Antal deltagare: 6312, Bästa tid: 3:35

Placering
Namn Tid
1
Karl-Johan Danielsson
3:35:00
51
Per Vall
4:02:00
119 Thomas Parklund 4:14:00
119 Joachim Havimäki 4:14:00
249 Dennis Andersson 4:28:00
336 Tobias Anderberg 4:32:00
579 Petter Möller 4:48:00
849 Henrik Persson 4:56:00
3127 Lars Lennartsson 6:10:00

 

Vätternrundan (14 juni 2014)

LVG 300km
Antal deltagare: 18641, Bästa tid: 6:55:00

Placering
Namn Tid
468
Joacim Rangedahl
8:12:00
783 Dennis Andersson 8:36:00
942 Kjell Kolstad 8:43:00
2248 Peter Jordansson 9:32:00
  Anders Engström 9:32:00
3673 Tobias Anderberg 9:59:00
5169 Henrik Persson 10:38:00
9521 Alexander Lindgren 12:15:00
11698 Lars Lennartsson 13:07:00
12757 Linda Wall 13:35:00
15348 Eva Högblad 15:06:00
18553 Mats Ardbreck 21:55:00

 

Solsta XC (14 juli 2014)

60km MTB
Antal deltagare: 231 (218 herrar, 13 damer), Bästa tid: herr: 2:00:01, dam: 2:20:51

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
60/58
M Per Vall
2:27:38 Tävlade för OK Tyr

 

Värmlandsserien LVG #4 (2 augusti 2014)

Tempo Väse vuxna - 17,5km
Antal deltagare: 25 (5 damer, 20 herrar), Bästa tid: herrar: 23:09 damer: 26:13

Placering
Totalt/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
9/9 M Per Vall 25:27 Tävlade för Solsta CK
11/11 
M Henrik Hjalmarsson
25:53  
17/16 M Claes Hallquist 27:50  
18/2 K Carina Forsberg 28:38  
20/18 M Kristoffer Nåhem 29:15  
21/3 K Veronica Nevrell 29:39  

 

Tempo Väse junior - 6km
Antal deltagare: 1 (1 herrar), Bästa tid: herrar: 13:58

Placering
Totalt/Kön
Kön Namn Tid
1/1 M Noa Nevrell
13:58

 

Karlstad XC (14 september 2014)

65km MTB
Antal deltagare: 195 (188 herrar, 7 damer), Bästa tid: herr: 2:30:17, dam: 2:49:24

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
51/50
M Oskar Brandt
2:50:38 Tävlade för Grava SK
63/2 K Camilla Dahlström 2:52:46 Tävlade för OK Tyr
175/170 M Peter Jordansson 3:33:54  

 

36km MTB
Antal deltagare: 124 (95 herrar, 29 damer), Bästa tid: herr: 1:27:29, dam: 1:36:30

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
2/2
M Viktor Brandt
1:28:44 Tävlade för Grava SK
39/36  M Bosse Persson 1:42:25 Tävlade för OK Tyr
54/8 K Tina Forsberg 1:46:11 Tävlade för Skoghalls CK

 

Selma Spa MTB (27 september 2014)

40km MTB
Antal deltagare: 23 (19 herrar, 4 damer), Bästa tid: herr: 1:42:14, dam: 2:28:46

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
17/17
M Daniel Hällsten
2:21:27 Tävlade för OK Tyr
18/1 K Tina Forsberg
2:28:46 Tävlade för Skoghalls CK
19/2 K Lisa Hällsten 2:32:04 Tävlade för OK Tyr

 

** Löpning **

 

Kusinernas kamp (7 jan 2014)

Resultatlistor finns bara för topp 20, och totala antalet deltagare för båda loppen var 270 personer.

7.5km
Antal deltagare: ?, Bästa tid: 32:56

Placering Kön Namn Tid
2 M Petter Möller
33:28
6 M Lars Ekblom
35:24
9 M Jan Lindell
37:36
10 M Claes Frisk 37:41
12 M Sven-Erik Tellebo 38:53
? M Tommy Hagström ??
? M Göran Risberg ??
? M Bosse Persson ??

 

2.5km
Antal deltagare: ?, Bästa tid: 12:55

Placering
Kön Namn Tid
9 M Ulrica Tellebo
16:09

 

Arctic Ultra, Arvika (26 jan 2014)

30km terräng vintertid
Antal deltagare: 6 (5 herrar, 1 dam), Bästa tid: herrar: 2:31:32, damer: 3:04:30

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid
1/1 M Petter Möller
2:31:32
2/2 M Anders Wilhelmsson 2:34:00
5/5 M Claes Frisk 3:00:26

 

6-timmars Karlstad (8 februari 2014)

Herr - 6 timmar på inomhusbana 200m
Antal deltagare: 65 (45 herrar, 20 damer), Vinnarlängd: herrar: 71,66km, damer: 67,90km

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Snitttempo
Totallängd
2/2
M Per Aviander
05:03/km 71,06km
3/3 M Robert Drottz 05:11/km 69,46km
7/6
M Magnus Segolsson 05:36/km 64,23km
10/9 M Anders Wilhelmsson 5:53/km 61,15km
14/13 M Henrik Sundell
06:07/km 58,90km
15/14 M Tommy Hagström 06:15/km 57,53km
32/25 M Claes Frisk
06:51/km 52,53km
45/34 M Johan Öfverberg 07:40/km 46,88km
46/12 K Elisabeth Karlsson 07:52/km 45,66km
53/40 M Thomas Almberg 08:17/km 43,42km

 

Startmilen Örebro (5 april 2014)

10km asfalt 
Antal deltagare: 65 (45 herrar, 20 damer), Vinnarlängd: herrar: 71,66km, damer: 67,90km

Placering
Klass
Ant delt.
Klass 
Klass Namn Tid
4 123 Motion Petter Möller
37:18.7
30 51 Herr Senior Robert Drottz 38.26.9
10 123 Motion Lars Ekblom 39.57.2

 

I2-loppet (26 april 2014)

8km terräng
Antal deltagare: 50 (35 herrar, 15 damer), Bästa tid: herrar: 27:15, damer: 31:57

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid
10/10
M Tobias Wallin
31:48
14/13 M Anders Wilhelmsson 32:23
17/16
M Micke Ljungdahl 33:32
20/3 K Mia Gyllenberg 34:39
21/18 M Claes Hallquist
34:46
22/19 M Joacim Rangedahl 34:57
23/20 M Alexander Lindgren
35:23
26/23 M Viktor Brandt 36:11
33/6 K Monika Sperl 38:32
41/30 K Jörgen Eriksson 42:10
48/34 M Bernhard Eriksson 48:07

 

Sunne Löparfest (3 maj 2014)

Marathon - 42,2km
Antal deltagare: 38 (35 herrar, 3 damer), Bästa tid: herrar: 2:55:50, damer: 4:22:48

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid
1/1
M Per Aviander
2:55:50
6/6 M Per Pettersson
3:17:30
8/8
M Anders Wilhelmsson
3:30:18

 

Halvmarathon - 21,1km
Antal deltagare: 40 (30 herrar, 10 damer), Bästa tid: herrar: 1:17.10, damer: 1:40:29

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid
5/5
M Magnus Segolsson
1:28:55
7/7
M Micke Ljungdahl
1:34:28
18/2
M Erica Eriksson
1:43:35

 

Kileneloppet (17 maj 2014)

Terräng 12km
Antal deltagare: 40 (29 herrar, 11 damer), Bästa tid: herrar: 48:58.6, damer: 1:07:06.1

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid
1/1
M Erik Sandgren
48:58.6

 

Göteborgsvarvet (17 maj 2014)

Halvmaraton 21,1km
Antal deltagare: 47399 (30992 herrar, 16407 damer), Bästa tid: herrar: 48:58.6, damer: 1:07:06.1

Placering
Tot/Kön/Klass
Kön Klass Namn Tid Kommentar
376/362/80
M H35 Robert Drottz
1:23:53  
386/372/31 M H45 Per Aviander 1:23:59  
848/813/369 M H17 Simon Lindqvist 1:27:58 Tävlade för Technogarden
1109//1067/237 M H35 Anders Engström 1:29:24  
1430/1370/298 M H35 Henrik Sundell 1:30:54 Tävlade för Structor
1938/1847/398 M H35 Erik Gjein 1:32.54  
4571/4231/1673 M H17 Anders Wilhelmsson 1:38:59  
8224/7351/2794 M
H17 Robin Stålbro 1:44:46  
10013/8828/1760 M H35 Tobias Anderberg 1:47:08  
10540/1297/670 K D17 Emma Bertilsson 1:47:43   
13663/11693/1508 M H45 Thomas Parklund 1:51:26  
17908/3116/575 K D35 Veronica Nevrell 1:55:53 Tävlade för Diasend
18444/15160/2861 M H40 Peter Andersson 1:56:22  
27068/20735/3659 M H35 Christian Krohn 2:05:21  
32863/23970/4407 M H40 Göran Risberg 2:12:44  
41990/13449/1644 K D45 Maria Nyström 2:29:57  

 

Marathonstafetten (21 maj 2014)

42,2km stafett
Varje varv 2344m där varje lag består av 4-18 löpare.
Antal deltagande lag: 54, Bästa tid: 2:33:50

Placering
Tot/Klass
Klass Lag Namn Tid Kommentar
1/1
Tävling IF Göta Petter Möller (2 varv)
m.fl.

2:33:50 Tävlade för IF Göta
15/11 Företag Österbergs Björn Kindemyr (1 varv)
m.fl.
3:07:00 Tävlade för Österbergs Industrihandel

 

Säffle Stadslopp (24 maj 2014)

10km Herrar
Antal deltagare: 184, Bästa tid: herrar: 32:48

Placering Namn Tid Kommentar
5
Leif Sjöström
35:26 Tävlade för IF Göta
7 Erik Sandgren 36:15   
30 Micke Ljungdahl 42:46  
44 Tobias Anderberg 45:41 Tävlade för Vattenfall

 

Stockholms Marathon (31 maj 2014)

42,2 km asfalt
Antal deltagare: 16075 (11952 män, 4123 damer), Bästa tid: herrar: 2:13:21, damer: 2:32:28

Placering
Kön/Klass
Kön Klass Namn Tid Kommentar
1011/575
M Senior Petter Möller
3:14:13
 
1214/665 M Senior Per Pettersson 3:17:38
 
1408/751 M Senior Johannes Forsberg 3:20:36
Tävlade för Mölnbacka AIS
1648/870
M Senior
Anders Engström 3:23:53
 
1948/296
M M45+ Håkan Bylerius 3:27:08
Tävlade för IF Göta
4071/648
M M45+ Rolf Harju
3:46:06
 
651/422
K Senior Emma Bertilsson 3:50:18
 
6598/3130
M Senior Henrik Hjalmarsson 4:05:27
 
9404/1872
M M40+ Peter Andersson 4:35:47
 
4031/510
K K45+ Elisabeth Karlsson 5:43:42
 

 

Woodjoggen (31 maj 2014)

5km asfalt - Herr
Antal deltagare: 24  Bästa tid: 18:34

Placering
Namn Tid
4
Anders Wilhelmsson
19:53

 

Set Sail Trail Running Sotarblixt (31 maj 2014)

11km terräng
Antal deltagare: 71 (54 herrar, 17 damer)  Bästa tid: herrar: 46:17, damer: 57:55

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid
24/22 M Claes Frisk 1:03:29
62/14
K Mia Gyllenberg
1:17:29

 

Karlstad Stadslopp (14 juni 2014)

10km asfalt
Antal deltagare: 3276 (2038 herrar, 1238 damer)  Bästa tid: herrar: 30:23.7, damer: 35:13.2

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
22/22 M Leif Sjöström
35:06.5 Tävlade för IF Göta
23/23 M Erik Sandgren 35:26.8 Tävlade för Karlstadsregionens räddningstjänstförbund
24/24 M Daniel Ahl 35:38.9 Tävlade för Rolls-Royce Lab
55/50 M Petter Möller 37:27.4  
93/84 M Erik Högkvist 38:39.1  
98/87 M Robin Blom 38:58.4  
127/115 M Andreas Forsberg 39:40.3 Tävlade för Anticimex
130/117 M Henrik Sundell 39:41.5  
137/124 M Magnus Segolsson 39:45.8  
225/204 M Anders Jonsson 41:37.5  
281/255 M Jan Lindell 42:48.4  
297/268 M Sven-Erik Tellebo 43:03.5  
325/292 M Christian Nilsson 43:36.1  
335/35 K Malin Jonsson 43:45.2  
425/380 M Henrik Hjalmarsson 44:45.3  
495/445 M Fredrick Jonsson 45:48.1  
522/56 K Erica Eriksson 46:08.3  
811/101 K Maria Tellebo 48:31.7 Tävlade för IKEA Karlstad
871/760 M Peter Andersson 48:58.8 Tävlade för ÅF Industry Automation
1020/871 M Johan Öfverberg 49:59.9  
1177/985 M Göran Risberg 51:12.6 Tävlade för Helmia
1194/996 M Christian Krohn 51:18.2 Tävlade för Telia IF Värmland
1201/201 K Carina Forsberg 51:21.2 Tävlade för Grant Thornton (i namn Ida)
1626/346 K Sofia Kleine 54:44.6  
1650/1297 M Jörgen Eriksson 54:56.8 Tävlade för Helmia
1984/506 K Erika Jansson 57:34.5 Ej medlem som tävlade för vårt lag
2091/563 K Malin Linder 58:13.0 Tävlade för Vänerhamn
2525/1741 M Magnus Resare 1:02:30.8 Tävlade för Karlstad Kommun
2609/1777 M Kristoffer Nåhem 1:03:55.7  
2626/1780 M Bosse Persson 1:04:11.3  

 

21km asfalt
Antal deltagare: 349 (272 herrar, 77 damer)  Bästa tid: herrar: 1:11:01.8, damer: 1:25:09.9

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
15/15 M Per Aviander
1:24:57.6 Tävlade för IF Göta
18/17 M Christopher Joandén 1:25:43.2  
54/52 M Glenn Zettervall 1:33:28.4  
56/54 M Peter Lindén 1:33:46.9 Tävlade för Ninetech
81/75 M Tommy Hagström 1:36:56.7  
98/91 M Claes Frisk 1:38:17.4  
102/95 M Rolf Harju 1:38:56.3  
117/108 M Per Vall 1:40:41.7  Tävlade för Valmet Karlstad
127/117 M Anders Wilhelmsson 1:42:21.0 Körde med viktväst 10kg!
137/11 K Kathrin Mörtel 1:43:12.4 Tävlade för BUP
182/167 M Mikael Björk 1:47:43.1  
201/178 M Thomas Parklund 1:51:04.2 Tävlade för Evry
344/269 M Bernhard Eriksson 2:24:30.1  

 

Lag 10km asfalt (6 pers/lag, 5 bästa tiderna räknas)
Antal lag: 191  Bästa lagtid: herrar: 2:52:29.0

Placering
Lag Namn Tid Totaltid  
4 I2 IF Triathlon 1 Petter Möller
Erik Högkvist
Robin Blom
Henrik Sundell
Magnus Segolsson
37:27.4
38:39.1
38:58.4
39:41.5
39:45.8
3:14:32.2
 
16 I2 IF Triathlon 2 Anders Jonsson
Jan Lindell
Christian Nilsson
Henrik Hjalmarsson
Fredrick Jonsson
41:37.5
42:48.4
43:36.1
44:45.3
45:48.1
3:38:35.4  
(110) I2 IF Triathlon 3 Malin Jonsson
Johan Öfverberg
Sofia Kleine
Erika Jansson
Bosse Persson
43:45.2
49:59.9
54:44.6
57:34.5
1:04:11.3
4:30:15.5 Tyvärr lyckades inte laganmälan fullt ut,
så inte med i resultatlistan. Men tiden
motsvarar plats 100 i listan.

 

Silverleden på 1 dag (28 juni 2014)

64km terräng
Antal deltagare: 90 Bästa tid: herrar: 6:23:09

Placering
Kön Namn Tid Kommentar
10 K
Mia Gyllenberg
7:29:23  
25 M Claes Frisk 8:43:41  
45 M Göran Risberg 10:28:35  
61 M Anders Wilhelmsson --- Sprang till vätska 5 på 4:27:32
68 M Thomas Almberg --- Sprang till vätska 5 på 5:24:16
87 M

Johan Öfverberg

--- Sprang till vätska 1 på 55:25

 

Arvika Stadslopp (28 juni 2014)

6km asfalt
Antal deltagare: 228 (141 herrar, 87 damer)  Bästa tid: herrar: 18:20, damer: 21:43

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
8/8 M Leif Sjöström
20:05 Tävlade för IF Göta
18/18 M Erik Högkvist 21:32  

 

Festivalloppet (4 juli 2014)

10km asfalt
Antal deltagare: 93 (67 herrar, 26 damer)  Bästa tid: herrar: 31:37, damer: 37:38

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
4/4 M Leif Sjöström
34:45 Tävlade för IF Göta
48/42 M Claes Hallquist 42:33

 

Lakenesjön runt (2 augusti 2014)

18km
Antal deltagare: ?? (?? herrar, ?? damer)  Bästa tid: herrar: ??, damer: ??

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid
1/1 M Henrik Sundell
??

 

Midnattsloppet Stockholm (16 augusti 2014)

10km
Antal deltagare: 31509 (17491 herrar, 14018 damer)  Bästa tid: herrar: 30:30, damer: 34:42

Placering
Kön
Kön Namn Tid
1702 M Claes Frisk
44:05

 

Ultravasan (23 augusti 2014)

90km terräng
Antal deltagare: 914 (796 herrar, 118 damer)  Bästa tid: herrar: 6:02:03, damer: 7:09:04

Placering
Tot/Kön/Klass
Klass Namn Tid Kommentar
287/269/50  H35-39 Magnus Segolsson
10:04:00  
DNF H50-54 Claes Frisk DNF Bröt i Evertsberg cirka halvvägs

 

45km terräng
Antal deltagare: 584 (382 herrar, 202 damer)  Bästa tid: herrar: 2:49:47, damer: 3:28:13

Placering
Tot/Kön/Klass
Klass Namn Tid Kommentar
21/18/9
H21
Erik Högkvist
3:32:58
Tävlade för OK Tyr

 

Midnattsloppet Gbg (23 augusti 2014)

10km
Antal deltagare: 11133 (5584 herrar, 5549 damer)  Bästa tid: herrar: 30:16, damer: 35:07

Placering
Kön
Kön Namn Tid
3129 M Peter Andersson
54:57
3274 M Tobias Anderberg 55:34

 

Brunskogsloppet (23 augusti 2014)

10km
Antal deltagare: 178 (107 herrar, 71 damer)  Bästa tid: herrar: 36:46, damer: 39:08

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid
10/9 M Peter Lindén
40:19

 

Tjurruset (13 september 2014)

11km terräng med gyttja, hinder etc
Antal deltagare: 2573 (1543 herrar, 1030 damer)  Bästa tid: herrar: 43:54.2, damer: 52:53.8

Placering
Tot/Kön
Kön Namn Tid Kommentar
5/5 M Oskar Brandt 45:40.4  
6/6 M Erik Sandgren 45:57.4 Tävlade för räddningstjänsten
28/28 M Robin Blom 51:15.7  
29/29 M Petter Möller 51:17.0  
40/40 M Sebastian Eklöv 52:40.8 Tävlade för Specialelektronik
46/47 M Anders Wilhelmsson 53:10.3 Tävlade för Sockerollon
51/49 M Peter Lindén 53:35.5  
90/86 M Erik Högkvist 55:37.2  
113/108 M Peter Elvborn 56:48.9  
117/112 M Anders Jonsson 56:57.6  
137/132 M Christian Nilsson 57:45.0  
157/149 M Tobias Zätterman 58:18.6  
199/186 M Jan Lindell 1:00:04.6  
272/258 M Joacim Rangedahl 1:02:11.6 Var en ersättare som sprang
371/346 M Tobias Anderberg 1:04:11.8  
373/349 M Bengt Göthlin 1:04:16.2  
406/380 M Christian Krohn 1:05:01.7  
445/31 K Veronica Nevrell 1:05:56.3  
462/426 M Per-Eric Haraldsson 1:06:13.1  
512/476 M Henrik Hjalmarsson 1:07:00.5  
519/481 M Bosse Persson 1:07:09.2  
560/514 M Linus Granzell 1:07:41.3  
564/48 K Emma Bertilsson 1:07:44.5  
620/63 K Maria Tellebo 1:08:28.8  
715/633 M Joakim Rosendal 1:09:47.8  
778/683 M Peter Andersson 1:10:43.6  
965/816 M Jörgen Eriksson 1:13:24.1  
1017/168 K Linda Wall 1:14:19.7  
1051/873 M Tommy Hagström 1:14:49.5  
1111/916 M Magnus Tornestrand 1:15:49.6  
1215/976 M Johan Öfverberg 1:17:19.2  
1224/241 K Sarah Jangehammar 1:17:28.6  
1261/257 K Johanna Österling Brunström 1:18:06.6  
1422/316 K Ulrica Tellebo 1:20:29.0  
1478/1135 M Bernhard Eriksson 1:21:35.1  
1581/388 K Jenny Andersson 1:23:28.2  
1813/1295 M Magnus Resare 1:27:41.1  
1904/571 K Hanna Finell 1:29:20.1  
2090/698 K Tina Forsberg 1:34:00.1  
DNF M Claes Hallquist DNF  

 

Lagtävling
De fem bästa löparna av sex i varje lag räknas samman.
Antal deltagande lag: 120, Bästa lagtid: 241:02.2

Plac
Lag Deltagare Tid Totalttid
3 I2 IF Triathlon Lag 1
Oscar Brandt
Robin Blom
Petter Möller
Peter Lindén
Erik Högkvist
DNS Daniel Ahl
0:45:40.4
0:51:15.7
0:51:17.0
0:53:35.5
0:55:37.2
DNS
257:25.8
11 I2 IF Triathlon Lag 3 Christian Nilsson
Tobias Zätterman
Jan Lindell
Bengt Göthlin
Henrik Hjalmarsson
Ulrica Tellebo
0:57:45.0
0:58:18.6
1:00:04.6
1:04:16.2
1:07:00.5
1:20:29.0
307:24.9
24 I2 IF Triathlon Lag 5
Per-Eric Haraldsson
Linus Granzell
Maria Tellebo
Peter Andersson
Jörgen Eriksson
DNS Lars Lennartsson
1:06:13.1
1:07:41.3
1:08:28.8
1:10:43.6
1:13:24.1
DNS
346:30.9
56 I2 IF Triathlon Lag 6
Bosse Persson
Linda Wall
Magnus Tornestrand
Johan Öfverberg
Bernhard Eriksson
Magnus Resare

1:07:09.2
1:14:19.7
1:15:49.6
1:17:19.2
1:21:35.1
1:27:41.1

376:12.8
DNF I2 IF Triathlon Lag 2
Peter Elvborn
Anders Jonsson
Joacim Rangedahl (ers)
Tommy Hagström
Claes Hallquist
DNS Rolf Harju

0:56:48.9
0:56:57.6
1:02:11.6
1:14:49.5
DNF
DNS

DNF
DNF I2 IF Triathlon Lag 4
Tobias Anderberg
Christian Krohn
Veronica Nevrell
Emma Bertilsson
DNS Kjell Kolstad
DNS Kristoffer Nåhem

1:04:11.8
1:05:01.7
1:05:56.3
1:07:44.5
DNS
DNS

DNF
DNF I2 IF Triathlon Lag 7 Sarah Jangehammar
Johanna Österling Brunström
Jenny Andersson
Hanna Finell
DNS Eva Högblad
DNS Veronica Karlsson

1:17:28.6
1:18:06.6
1:23:28.2
1:29:20.1
DNS
DNS

DNF
DNF I2 IF Triathlon Lag 7 Joakim Rosendal
Tina Forsberg
DNS Maria Nyström
DNS Magnus Segolsson
DNS Erica Eriksson

1:09:47.8
1:34:00.1
DNS
DNS
DNS

DNF

 

Stockholm Halvmarathon (13 september 2014)

10km
Antal deltagare: 13166 (8153 herrar, 5013 damer)  Bästa tid: herrar: 1:04:47, damer: 1:15:18

Placering
Kön
Kön Namn Tid Kommentar
1174 M Johannes Forsberg
1:35:12 Tävlade för MSB FF
1463 M Henrik Sundell 1:37:20  
4554 M Thomas Almberg 1:52:18  

 

** Övrigt **

 

Solstaloppet (8 februari 2014)

Dam - 40km klassisk stil
Antal deltagare: 9, Bästa tid: 3:02:14.5

Placering
Namn Tid Kommentar
1 Carina Forsberg
3:02:14.5
Tävlade för Grava SK
2 Veronica Nevrell
3:04:51.5 Tävlade för Grava SK

 

Dam - 20km klassisk stil
Antal deltagare: 22, Bästa tid: 1:11:25.1

Placering
Namn Tid Kommentar
9 Rebecca Forsberg
1:38:44.3
Tävlade för Grava SK

 

Herr - 20km klassisk stil
Antal deltagare: 15, Bästa tid: 1:11:30.9

Placering
Namn Tid
1 Claes Hallquist
1:11.30.9

 

Frykenklassikern (2 augusti 2014)

Tjejklassikern på en dag (1km sim + 10km löp + 100km cykel + 3mil skidor)
Mer som en träningsdag än tävling så inga tider tas
Antal deltagare: 27

Namn
Claes Hallquist
Mia Gyllenberg
Henrik Hjalmarsson
Henrik Persson
Uppdaterad: 04 MAJ 2015 14:07 Skribent: Henrik Hjalmarsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
I 2 IF
Box 2104
65002 Karlstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info